Hogyan befolyásolhatjuk a termékenységet megfelelő táplálkozással?

A csökkent termékenységnek számos oka van. A genetikailag meghatározott tényezők mellett figyelembe kell vennünk a helytelenül beállított életmódból eredő negatív tényezők által felerősített okokat is, amelyeket minden egyén maga befolyásol. A múltban kevés figyelmet fordítottak az életmód (és a táplálkozási hiányosságok) termékenységre gyakorolt lehetséges hatásaira. Az anyagcsere-betegségek jelenlegi növekedésével azonban megnőtt az érdeklődés az egyén termékenységét befolyásoló molekuláris mechanizmusok iránt. A tápanyagokban gazdagabb étrenddel nagyobb eséllyel jutunk hozzá azokhoz a jótékony tápanyagokhoz, amelyekre szervezetünknek szüksége van a megfelelő működéshez, beleértve a reproduktív rendszer működését is.

Lehet-e az elhízás a csökkent termékenység oka?

Nemcsak az elhízás, hanem a jelentős túlsúly is okozhat problémákat a fogamzással kapcsolatban. A vezető szlovák urológus és szexológus, MUDr. Dubravicky, azt mondja: „A jelentős zsírfelesleg hormonális egyensúlyhiányt okozhat a nőknél , megzavarhatja a menstruációs ciklust, vagy a peteérés teljes elmaradásához vezethet. Következésképpen nemcsak a természetes úton történő fogantatás válik nehezebbé, hanem a mesterséges megtermékenyítéssel való próbálkozás során is nehézségek adódhatnak. Az elhízás koraszülésekért, vetélésekért, de a magzat világrahozatalának nehézségeiért is felelős lehet. A jelentősen túlsúlyos hölgyek nagyobb valószínűséggel szenvednek alacsony hormonszintben, ami a gyengébb nemi vágy alapja..” A fokozatos fogyás, ésszerű testmozgással és helyes táplálkozással párosulva segít helyreállítani a hormonok közötti egyensúlyt, és ezáltal javítani a szexuális vágyat.

Ami a férfiakat illeti, „A jelentős túlsúly befolyásolja a férfiak libidóját és a spermiumok minősége rosszabb. A spermiumok minősége a túlsúlyos férfiaknál körülbelül 10 százalékkal, az elhízott férfiaknál pedig akár 20 százalékkal is rosszabb. A súlygyarapodással gyakran jár a magasabb vérnyomás, …és az erekciós problémák,„1 hozzáadja MUDr. Dubravicky.

Ez a tényező a nemzésre való törekvés mindannyiunkat érinthet.

Mint fentebb említettük, a testsúly és a megfelelő táplálkozás szorosan összefügg a reproduktív egészséggel. Hála az égnek, hogy mindkettőt befolyásolhatjuk. Már 5 százalékos fogyás is visszahozhatja az ovulációt, növelheti az önbizalmat, és növelheti egyes nők vágyát a partneri intimitás iránt. Ez a férfiakra is vonatkozik. Az egészséges testsúlyú férfiak jobb spermogram eredményeket érnek el, és megnövekedett libidót regisztrálnak.

Bár gyors eredményeket szeretnénk, a fogyásnak fokozatosnak kell lennie. Az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás kombinációja az ideális.

Hogyan lehet gyorsan és biztonságosan fogyni a megfelelő táplálkozással?

Először is fontos, hogy ismerje és nyomon kövesse a BMI-jét vagy a WHR-jét. Ha biztonságos módon szeretnénk csökkenteni a súlyunkat, kerülnünk kell az éhezést vagy a gyorsdiétákat. Soha senki nem fogyott még este vagy reggel, ezért ne bízz a csodálatosan gyors és olcsó, magas fehérjetartalmú ételekben, amelyek általában tápanyagszegények.

Éppen ellenkezőleg, a „HP” élelmiszerek helyett összpontosítsa figyelmét az„MRP” vagy Meal Replacement Product (étkezést helyettesítő termék) élelmiszerekre. Ezek a tápanyagilag kiegyensúlyozott élelmiszerek biztonságos, egészséges, teljes napi étrend helyettesítésére szolgálnak, az esszenciális vitaminok, ásványi anyagok, aminosavak és nyomelemek ajánlott napi mennyiségének 100%-át tartalmazzák. Szlovákiában csak néhány olyan csökkentési és táplálkozási program létezik, amely klinikailag tesztelt és orvosilag igazoltan alacsony kalóriatartalmú élelmiszereken alapul. Ezek a NUTRI FOOD PLAN programok, amelyek táplálkozási szempontból kiegyensúlyozott NutriFood MRP élelmiszerekből állnak. Ugyanakkor ezek az egyedüliek, amelyek megfelelnek az egész napos étrend teljes értékű helyettesítésére vonatkozó szigorú uniós jogszabályoknak. Ezek az élelmiszerek nem kaphatók boltban, gyógyszertárban vagy drogériában, hanem csak szakképzett táplálkozási szakembertől és csak előzetes egészségügyi vizsgálat után. A táplálkozási szakemberrel folytatott rendszeres konzultációk során új ismereteket szerezhet az egészséggel és a táplálkozással kapcsolatban is, hogy zökkenőmentesen át tudjon állni a rendszeres étrendre, és hosszú távon meg tudja tartani a súlyát.

Kilenc tipp, hogy mit érdemes beiktatni az étrendbe és mit kerülni?

  1. A NUTRI FOOD PLAN tudományos táplálkozási szakértője, Ing. Miriam Varšová azt javasolja, hogy több zöldséget és gyümölcsöt iktassunk be az étrendbe. A növényi élelmiszerek sok minőségi összetevőt tartalmaznak és jó ízűek, így ezek beillesztése az étrendbe ideális kezdet a táplálkozás javításához.
  2. Nem szabad, hogy hiányozzon a jó minőségű fehérje az étrendünkből. Ideális a tojás, az erjesztett tejtermékek (kefir, író), a jó minőségű hús és hal. A teljes tejből készült tejtermékek több természetes tehén-ösztrogént tartalmaznak. Napi két adag fogyasztása csökkenti a peteérési meddőség és a policisztás petefészek kockázatát.
  3. A nemzésre való törekvés során több mint tanácsos megfontolni az esszenciális zsírsavakkal való kiegészítést. Megfelelő lehetőség ezek pótlása lenmagolaj formájában, halolajjal kombinálva. Mivel az omega-3 zsírsavak nagyon érzékenyek a romlásra, stabilitásuk biztosítása érdekében ajánlott E-vitaminnal kiegészíteni őket.
  4. Ezzel szemben a rossz minőségű szilárdított zsírokat és margarinokat, amelyek nem tartalmaznak esszenciális zsírsavakat és magas a transzzsírsavtartalmuk, ki kell iktatni az étrendből.
  5. A cukrot és a mesterséges édesítőszereket is korlátozni kell. A cukor energiában gazdag, de tápanyagokban szegény. Megfosztja szervezetünket a nehezen megszerzett B-vitaminoktól, cinktől, krómtól vagy magnéziumtól. A táplálkozási szakember azt tanácsolja, hogy a hipoglikémia /alacsony vércukorszint/ és az édesség utáni sóvárgás leküzdéséhez kisebb és gyakoribb adagokat kell enni a megfelelő ételekből, és megfelelő táplálékkiegészítőket kell szedni.
  6. A legtöbb rossz minőségű zsír és cukor a készételekben és a gyorséttermekben található. Ezek az élelmiszerek elhízáshoz, vércukorszint-ingadozáshoz és zavart hormontermeléshez vezetnek.
  7. A Planned Parenthood nőgyógyászai folsavpótlást javasolnak. Csökkenti a neurotubuláris rendellenességek, köztük a spina bifida és az anencephalia kockázatát. Részt vesz a sejtosztódásban, befolyásolja a méhlepény fejlődését és csökkenti a preeklampszia kockázatát. A B6- és B12-vitaminnal együtt csökkenti a homocisztein nevű aminosav szintjét, amelyről úgy gondolják, hogy felelős a neurotubuláris rendellenességekért és a preeklampsziáért.
  8. A folsav a férfiak számára is fontos. Kiváló vivőanyag a cink felszívódásának elősegítésére, amely fontos szerepet játszik a férfi reproduktív rendszerben. A cinkhiány hatással lehet az alacsony tesztoszteronszintre, a csökkent libidóra, a spermiumok alulérettségére vagy a kromoszómák károsodására.
  9. Az ételkészítés is fontos. A zöldségeket a legjobb nyersen fogyasztani, de ha főzni kell őket, akkor inkább pároljuk vagy főzzük meg gyengén forrásban lévő vízben. A hús sütésekor gondoskodunk az ételek biztonságáról és finomságáról egyaránt. A tápanyagtartalom megőrzése érdekében inkább a következőket használom
  10. lassabb hőkezelést eszünk alacsonyabb hőmérsékleten. Az egészséges zsírok szintén fontos részét képezik az étkezésnek. A melegítés feleslegesen károsítja az értékes zsírsavakat. Ezért a sütés nem megfelelő az étel elkészítéséhez.

1Forrás: Egyél (bölcsen), imádkozz és szeress (urocentrum.sk)

Közösségi média

Legnépszerűbb cikkek

HÍRLEVÉL

Ne maradjon le a hírekhez, versenyekhez és promóciókhoz való exkluzív hozzáférésről. Jelentkezzen be!